Замаўленне БІЛЕТАЎ

Дата: 24.11.2023 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Камерная музыка
У праграме:

Вольфганг Амадэй Моцарт (1756–1791)

– Дывертысмент Фа мажор, KV 138

– Сімфонія №29 Ля мажор, KV 201

– Канцэрт №20 рэ мінор для фартэпіяна з аркестрам, KV 466

“ТОЛЬКІ МОЦАРТ

заслужаны калектыў Рэспублікі Беларусь

Дзяржаўны камерны аркестр Рэспублікі Беларусь

Галоўны дырыжор – заслужаны артыст Расійскай Федэрацыі

Яўген Бушкоў

Саліст – Леў Бакіраў (фартэпіяна)

***

Дзіва-дзіця, 13-гадовы піяніст Леў Бакіраў выступіць у канцэрце Дзяржаўнага камернага аркестра Рэспублікі Беларусь пад кіраўніцтвам Яўгена Бушкова!

Юны віртуоз, які ў наш час вучыцца ў класе вядомага піяніста Барыса Беразоўскага, – лаўрэат і ўладальнік гран-пры шматлікіх міжнародных конкурсаў (у тым ліку пераможац тэлевізійнага конкурсу “Сіняя птушка”), а таксама нязменны ўдзельнік фестываляў Дзяніса Мацуева, Уладзіміра Співакова, Юрыя Башмета.

Выступленні Льва Бакірава крытыкі каментуюць практычна тымі ж эпітэтамі, што і яго настаўніка: вылучная бегласць пальцаў, незвычайная выразнасць пасажаў, філігранныя трэлі, ад якіх млее душа, і неверагодна прыгожае, крыштальнае тушэ.

Мама піяніста ў адным з інтэрв’ю адзначыла, што для Льва “раяль – гэта зусім самае важнае: абіраючы раней конкурс, у якім варта браць удзел, ён заходзіў у інтэрнэт і насамперш глядзеў, які там раяль, – калі добры, то можна ехаць”. У гэтым таксама выяўляецца блізкасць творчай натуры вучня настаўніку, музыкаванне якога “лёгка, разумна, вольна; ён нібы гаворыць з інструментам – так гутараць даўнія прыяцелі, без пантоў і крыўд”.

Тым больш цікава пачуць Льва Бакірава ў праграме “Толькі Моцарт”, у якой ён сыграе 20-ы канцэрт для фартэпіяна з аркестрам. Чароўную прыгажосць вечара дапоўняць Дывертысмент Фа мажор (KV 138) і Сімфонія №29 Ля мажор (KV 201) аўстрыйскага кампазітара.

«Только Моцарт»: Государственный камерный оркестр Республики Беларусь