Замаўленне БІЛЕТАЎ

“Неспакойнае сэрца”: концерт к 85-летию народного артиста СССР, композитора Игоря Лученка

Дата: 27.09.2023 пачатак у 19:00
Катэгорыя: Папулярная музыка

Песні народнага артыста СССР Ігара Лучанка вось ужо больш за 50 гадоў з'яўляюцца музычна-мастацкімі сімваламі Беларусі. За гэтыя гады мноства разоў яны станавіліся паўнамоцнымі прадстаўнікамі і сяброўскімі пасланцамі нашай Радзімы ў самых розных кутках планеты. Музыка Ігара Лучанка напоўнена водарам беларускай зямлі, яе азёр і лясоў, паўнаводных рэк і квітнеючых палёў. І ўся творчасць кампазітара без астатку належыць гэтай вялікай зямлі і яе шчодрым людзям.

Песні Ігара Лучанка такія ж прыгожыя, шчырыя і добрыя, іх спяваюць і ведаюць паўсюль. У розныя гады яны гучалі са сцэны і ў эфіры ў выкананні вядучых артыстаў савецкай эстрады, сярод якіх - ВІА "Песняры", "Сябры", "Верасы", Іосіф Кабзон, Сафія Ратару, Валянціна Талкунова, Марыя Пахоменка, Леў Лешчанка, Эдуард Хіль , Віктар Вуячыч, Яраслаў Еўдакімаў і многія іншыя. Гэтыя песні неаднаразова станавіліся лаўрэатамі Усесаюзнага тэлевізійнага конкурсу "Песня года".

27 верасня 2023 г. у Беларускай дзяржаўнай філармоніі адбудзецца гала-канцэрт "Беспакойнае сэрца», прысвечаны 85-годдзю Майстры. Свой падарунак да юбілею Ігара Міхайлавіча Лучанка рыхтуе Нацыянальны акадэмічны народны аркестр Беларусі імя І.Жыновіча. Песні "Жураўлі на Палессе ляцяць", "Спадчына", "Алеся", "Вераніка", "Трэба дома бываць часцей", "Мой родны кут", "Бераг  юнацтва", "Верасы", "І пакуль на зямлі існуе каханне", "Зачарованая" і мноства іншых у суправаджэнні аркестра выканаюць народны артыст Беларусі Уладзімір Правалінскі, Вячаслаў Ісачанка, Ігар Задарожны, Сяргей Мядзведзеў, Анастасія Рачыцкая, Андрэй Коласаў, узорны ансамбль эстраднай песні “Сябрынка” ПК МАЗ і іншыя.

Дырыжор і аўтар аранжыровак – заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь Аляксандр Крамко.

Аўтар праекта і вядучая канцэрту - Вольга Брылон.